SMELIG SMELIG
1067
BLOG

Model Geometryczny - odległości; Drugie starcie.

SMELIG SMELIG Nauka Obserwuj temat Obserwuj notkę 35

Dziś zaczynam prezentację wcześniej zapowiadanego przeze mnie Modelu Geometrycznego. W poprzedniej notce podałem inną interpretację eksperymentu M&M z której to wynika, że eksperyment ten nie zaprzecza istnieniu eteru a zatem nie potwierdza założeń STW. Wygłosiłem tym samym herezję, ponieważ Teorię Względności można porównać w pewnym stopniu z religią, która ma swoich przeciwników (obalacze, niszczyciele) jak i zagorzałych wyznawców zwalczających ostro przeciwników.  Zaprosiłem do falsyfikacji kilku relatywistów udzielających się na Salonie ale zdaje się, że pochowali głowy w piasek. Jedynie MHG mnie nie zawiódł za co jestem mu wdzięczny. Pewnie żaden drugiego nie przekonał, co było zresztą do przewidzenia, więc osąd zostawiam Czytelnikom. Ja w każdym razie uważam, że eksperyment M&M niczego nie udowodnił w związku z czym nie mam obowiązku kurczowego trzymania się założeń STW i rozważę inne możliwości. W tej i następnych notkach Teoria Względności nas nie obowiązuje.

Model Geometryczny jest modelem alternatywnym do Teorii Względności. Odrzuca on takie pojęcia jak zasada względności, czasoprzestrzeń jako 3+1 wymiarów, kontrakcję przestrzenną, nierównoczesność zdarzeń, stałą prędkość światła w każdym układzie inercjalnym itd. Twierdzę, że nie znam żadnego eksperymentu, który zaprzeczał by temu modelowi. Nie sądzę aby ktoś taki znał. Eksperymenty potwierdzające istnienie dylatacji czasu, są mylnie traktowane jako dowody na prawdziwość STW i są elementem manipulacji. Gdyby je pominąć to nie pozostaje już wiele na korzyść STW. Czy ktoś zna choćby jakieś poszlaki na potwierdzenie istnienia ruchu względnego, kontrakcji przestrzennej czy nierównoczesności zdarzeń? Wszystkie paradoksy znane z STW przestają w Modelu Geometrycznym mieć miejsce i nie trzeba żadnych manipulacji aby je wyjaśniać. W czystej geometrii nie może być coś niejasnego. Można tu rozpatrywać wiele obiektów i zdarzeń jednocześnie a nie tylko dwa, jak to jest w STW. Najbardziej skomplikowanymi wzorami jakie tu spotkamy są najprostsze wzory trygonometryczne i wzór Pitagorasa. Odnosi się to zarówno do odległości jak i prędkości, energii, grawitacji itp.

Dla Modelu Geometrycznego podstawowym założeniem jest, że:

Trójwymiarowa przestrzeń propaguje w czwartym, prostopadłym do niej kierunku z prędkością c.

Skoro nie musimy się już tak przejmować założeniami STW możemy przystąpić do konstrukcji Modelu Geometrycznego. Aby go lepiej zrozumieć sięgnijmy do przykładu ze słynnym paradoksem bliźniaków. Powiedzmy, że bliźniak A zostaje na Ziemi a B ze stałą prędkością oddala się w kierunku pobliskiej gwiazdy. Równocześnie z bliźniakiem B został wysłany sygnał świetlny F również w kierunku gwiazdy. Przyśpieszenie bliźniaka B pomijamy, powiedzmy, że rozpędził się wcześniej i tylko mija Ziemię w punkcie Oczterowymiarowej przestrzeni a gwiazdę w punkcie B. Nasze trzy kierunki przestrzenne przedstawiłem jako jeden, aby nie komplikować sprawy.

Model Geometryczny - odległości; Drugie starcie.

O – punkt wspólny obu bliźniaków i promienia świetlnego (nieruchomy w 4D-przestrzeni)

W Modelu Geometrycznym wszystko co dzieje się w przestrzeni 4D odzwierciedla się w przestrzeni 3D rzutując się na nią, co odczuwamy jako upływ czasu, ciążenie grawitacyjne itp. Wiele zjawisk widocznych bądź odczuwanych w naszej 3D przestrzeni ma swoje przyczyny poza nią.

Jest jeszcze jeden termin w tym modelu nieznany w TW a jest nim równoczesność zdarzeń. To znaczy, że możemy mówić o absolutnej równoczesności zdarzeń niezależnie od miejsca pobytu lub układu obserwatora. Jeśli jakieś zdarzenia są równoczesne to żaden obserwator nie może stwierdzić inaczej gdyż one właśnie są równoczesne. W naszym przykładzie zdarzenia A, B i F są równoczesne ponieważ pokonały tą samą drogę w 4D przestrzeni z tego samego miejsca.

a = b = f

Gdy bliźniak A przesunie się wraz z naszą przestrzenią do punktu A to w tym samym momencie bliźniak B znajdzie się w punkcie B czterowymiarowej przestrzeni a sygnał świetlny F w punkcie F. Gdyby istniały sygnały przenoszące informacje natychmiastowo to bliźniak A stwierdziłby ich obecność jako ich rzuty na przestrzeń 3D w punktach odpowiednio B' i F'. Wszystkie te zdarzenia oprócz widocznego interwału 3D-przestrzennego będą się różniły między sobą jeszcze dodatkowo interwałem przestrzennym u, który można stwierdzić przez porównanie ich zegarów za pomocą wzoru t = u/c..

Bliźniak A

a – droga przebyta przez bliźniaka A w 4D-przestrzeni od p. O do p. A. Zakładając nieruchomość Ziemi w 3D przestrzeni, przebył on tą drogę tylko w czwartym kierunku (tylko w czasie).

Jeśli chcemy tą odległość wyrazić w jednostkach czasu

ta = a / c - czas na zegarze bliźniaka A w punkcie A

 

 Bliźniak B

b– droga przebyta przez bliźniaka B w 4D-przestrzeni od p. O do p. B.

Model Geometryczny - odległości; Drugie starcie.

            sb = bsin(beta) – droga bliźniaka B w przestrzeni 3D.
            ub = b cos(beta) – droga bliźniaka B w kierunku u

Jeśli chcemy tą odległość wyrazić w jednostkach czasu

tb= ub / c - czas na zegarze bliźniaka B w punkcie B

 

Foton F

f– droga przebyta przez foton F w 4D-przestrzeni od p. O do p. F. Przebył on swoją drogę tylko w 3D przestrzeni nie poruszając się w kierunku u. Oznacza to, że foton F nie przemieścił się w czasie.

 

Dylatacja czasu bliźniaka B     
         
            ub / a = u b / b = b cos(beta) / b =cos(beta)  -  ponieważ    a = b

Lub z twierdzenia Pitagorasa:

Model Geometryczny - odległości; Drugie starcie.

Dylatacja czasu wynika wprost z geometrii przestrzeni, jest jej własnością. Model Geometryczny nie może się bez niej obejść. Jak widać, wszystkie własności czasu i przestrzeni wynikają z proporcji trójkąta prostokątnego a to potrafią obliczać nawet uczniowie szkoły podstawowej. Właściwie to nic nie musimy liczyć, wystarczy narysować i pomierzyć linijką. Czy może być coś prostszego? Obaj bliźniacy są w tej samej przestrzeni lecz różnią się przebytym dystansem w czwartym kierunku, co mogą stwierdzić patrząc na swoje zegarki. Każdemu tylko tyle czasu upływa ile przebył w czwartym kierunku. Czas to taki licznik przebytych kilometrów w tym kierunku. Zegarki w Modelu Geometrycznym są wyskalowane w jednostkach przestrzennych.

O prędkościach w Modelu Geometrycznym napiszę w następnej notce ale już teraz zasugeruję wyprzedzając ewentualne pytania, że wszystkie prędkości są niemianowane jako relacje między wielkościami przestrzennymi.

Wiele pojęć z tej notki zdefiniowałem i wyjaśniłem w poprzednich notkach a także na mojej stronie.

 

Eligiusz Smela

Łódź. dn. 15 stycznia. 2012 r.

SMELIG
O mnie SMELIG

Prawdę można poznać po jej pięknie i prostocie. [Richard Feynman]

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie